Пошук по сайту

Література  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Уроку: навчальна

Уроку: навчальна







Тема уроку «Іван Малкович. «Із янголом на плечі».

Глибокі роздуми сучасного поета про те, якою повинна бути людина»
Мета уроку:

навчальна: ознайомити школярів з Іваном Малковичем ― видатним митцем слова, громадським діячем, дитячим видавцем тощо, поглиблювати навички аналізу ліричного твору;

розвивальна: розвивати навички виразного читання поетичних творів, уміння робити висновки з прочитаного;

виховна: виховувати пошану до сучасних поетів, української літератури, патріотизм, високі моральні якості, гуманізм, почуття прекрасного.

Обладнання: підручник, таблиця, портрет І. Малковича, міні – виставка поетичних збірок митця, мультимедійна апаратура, медіа презентації «І. Малкович. Світ його захоллень», «Поезія «З янголом на плечі», виставка творчих робіт учнів «Мій життєвий вибір», ілюстрації до поезії.

Епіграф. Хай кожен у цім світі спасеться (І. Малкович).

Методи прийоми та форми навчання: «Незакінчене речення», «Гронування», робота в групах, «Коло думок», випереджувальні завдання, повільне читання.
Хід уроку.
І. Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя. (1-й слайд «Іван Малкович»)

Відкрите обличчя, ніжна, майже дитяча усмішка, світло-русяве волосся, що спадає на плечі з-під капелюха, довгі пальці музиканта. А ще — делікатність в усьому: у жестах, у розмові. Це — Іван Антонович Малкович, самобутній поет гуцульського краю, з життєвим і творчим шляхом якого ми сьогодні ознайомимось.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Тема уроку: Іван Малкович. «Із янголом на плечі».

Глибокі роздуми сучасного поета про те, якою повинна бути людина.

(2 слайд)

Мета уроку: ознайомитися з Іваном Малковичем ― видатним митцем слова, поглиблювати навички аналізу ліричного твору, розвивати навички виразного усвідомленого читання віршів, висловлювати власні думки, навіяні прочитаним; усвідомити те, що моральні якості ― стрижень гуманізму.(3 слайд)

Епіграф до уроку:

. Хай кожен у цім світі спасеться.(І. Малкович). (4 слайд)
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
Заслуховування учнівських повідомлень про Івана Малковича, світ його захоплень. (Випереджувальні завдання).


  1. Дитячі роки. (5-й слайд)

Іван Малкович народився в селі Нижній Березів на Косівщині у селянській родині. Дід був відомим садівником. Батько працював будівником, шахтарем, але більш за все йому подобалось доглядати за бджолами. Свій перший вірш Іван написав у 1 класі. З 5 років брав участь у виставах місцевого театру разом із батьками. В 10-11 років створив дитячий хор (на той час він навчався у музичній школі), у якому брали участь його молодша сестра та її однолітки.


  1. Освіта.(6-й слайд).

Закінчив скрипковий клас Івано-Франківського музичного училища.

Навчався у Київському державному університеті імені Т.Г.Шевченка на філологічному факультеті.
3)Знавець музики.(7-й слайд).

Закінчив скрипковий клас Івано-Франківського музичного училища.Говорить Іван Малкович: «Увесь літературний Ірпінь кілька днів величав мене „королевичем молодої поезії“, тож моєму юнацькому щастю не було меж... Ми захлиналися своїми й чужими віршами, а я до півночі, до крові на пальцях, грав на гітарі і співав призабутих гуцульських і лемківських пісень...», « Для себе я радше сяду за фортепіано, щось собі награю, буду намацувати якісь мотиви, щось гудіти. У студентські київські роки я міг до ранку — до крові на пальцях — грати на гітарі, співаючи старовинні гуцульські, закарпатські і лемківські пісні».


  1. Поет.(8-й слайд).

Ще дев'ятнадцятирічним юнаком на всеукраїнському семінарі молодих авторів його було обрано найкращим поетом. Вихід його першої книги гаряче відстоювала легендарна українська поетеса Ліна Костенко. 1986 року

І. Малкович став наймолодшим членом Спілки письменників СРСР.

1984 року з'явилася перша книжка віршів І. Малковича «Білий камінь», 1988 — збірка «Ключ». Третя книжка під назвою «Вірші» вийшла в 1992 році, а поетична збірка «Із янголом на плечі» побачила світ у 1997 р. Вірші Івана Малковича входять до літературних (вітчизняних і перекладних) антологій, хрестоматій, шкільних підручників. їх перекладають на музику Марія Бурмака, Віктор Морозов, Тарас Чубай та інші композитори і виконавці. Вірші Івана Малковича перекладено англійською, німецькою, італійською, російською, польською, бенгальською (Індія), литовською, норвезькою, грузинською, словацькою, словенською мовами.



  1. Громадянин.(9-й слайд).

Організатор конкурсу «Благодійна Україна».

У 2004 році Івана Малковича було визнано одним зі ста найвпливовіших людей України.Іван Малкович-знавець, шанувальник та захисник української мови.

(Перегляд відео «Барикада за мову», 10 слайд).

6)Видавець. (11-й слайд).

1992 – 20 квітня, офіційний день народження (реєстрації) видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА».

1992 – липень, вихід першої книжки («Українська абетка») видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА».

Кредо видавництва: «Серед десятків тисяч дитячих видань наша (українська) книжка має бути така гарна, щоб дитятко потяглося саме до неї. І тоді відпаде багато прикрих, штучно надуманих, «мовних проблем». Дуже важливо, щоб у дитинстві все українське «римувалося» у наших дітей з поняттям «якість»... (І.Малкович).

Про самого Івана Малковича — відомого українського поета (зокрема автора поетичної книжки "Із янголом на плечі") і "perpetuum mobile" "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ" влучно написав Сергій Коваль:
Хвалебних од Івану вистача.

Він заслужив на шану і повагу,

бо, не прогнавши янгола з плеча,

створив для нас "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГУ".
За час свого існування Київське видавництво «А-БА-БА-ҐА-ЛА-МА-ГА» випустило в світ понад сто книжок для дітей, загальний наклад яких — понад чотири мільйони. Права на видання його книжок купили 19 країн світу, зокрема США, Велика Британія, Австралія і навіть Південна Корея.

«Снігова королева» стала кращою дитячою книжкою 2006 року в Америці. Ця ж книжка, оформлена ексклюзивно — коштовним камінням, 2005 року увійшла у трійку кращих товарів різдвяних продажів у Великобританії.

Іван Малкович нагороджений «Орденом Усмішки». Це міжнародна нагорода, яку присуджують діти. Нею були удостоєні Астрід Лінгренд, Сергій Образцов, Сергій Михалков, Джоан Роулінг... Вірші Івана Малковича внесено у підручник з української літератури для учнів 8-го класу.
Вчитель. Пропоную вам подивитися відео,в якому йдеться про історію назви видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га».

(Перегляд відео «А-ба-ба-га-ла-ма-га»(8-й слайд)

7) Перекладач. (12-й слайд).

Іван Малкович — редактор, автор-упорядник та перекладач 30 книжок для дітей. Саме завдяки його видавництву український читач мав можливість познайомитися з Гаррі Поттером. А переклад сьомої книги про пригоди юного чарівника став першим у світі. Унікальна обкладинка цього видання, намальована Владиславом Єрком, вважається однією з найкращих у світі. Багато разів дитячі книжки видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» перемагали на Львівському книжковому форумі, а у 2008 році вперше Іван Малкович отримав Гран-прі за дорослу книгу «Гамлет» (перекладач Юрій Андрухович, художник Владислав Єрко).


  1. Створення психологічного портрета поета (на основі повідомлень та матеріалу підручника).

«Гронування»:
Іван Малкович як особистість ― це...
Слово вчителя.

Малкович як поет створив свій власний авторський стиль на основі перлин місцевого фольклору, античних міфів, релігійних засад, що виокремило поета серед інших поетів-сучасників як поета із особливим і унікальним талантом.

У поетичній творчості Малковича провідне місце посідає естетичність, моральні, загальнолюдські цінності. Творче і життєве кредо поет висловив у вірші з однойменної збірки «Із янголом на плечі».


  1. Робота із змістом поезії «Із янголом на плечі».

(10-й слайд презентації «Із янголом на плечі»).

    1. Виразне читання вірша вчителем чи заздалегідь підготовленим учнем. (11-й слайд).

    2. З'ясування емоційного враження учнів від твору («Що ви відчули, слухаючи поезію?»)

    3. Визначення теми, ідеї й основної думки вірша. (15-й слайд).

«Незакінчене речення»:

«Думаю, що поезія про... Нею Іван Малкович хотів сказати...».

Тема вірша: зображення ліричного героя, якого янгол на плечі намагається уберегти від зла, жорстокості.

Ідея: возвеличення янгола, який є оберегом кожної людини.

Основна думка: кожна людина повинна втримати свого янгола – охоронця на плечі. (16-й слайд).

    1. «Повільне читання» вірша. (14-й слайд).

Учні під керівництвом учителя вчаться знаходити у творі приховані запитання, ставити власні і, відповідаючи на них, складати зв’язну розповідь – аналіз.

Краєм світу, уночі,

при господній при свічі

хтось бреде собі самотньо

із янголом на плечі.

  1. Самотній подорожній бреде краєм світу, уночі.

    • Як ви розумієте цей рядок? (Це шляхи життя без мети, навпомацки)

  2. Путь подорожнього освітлює Господня свіча.

    • З якою метою?

Йде в ніде, в невороття,

йде лелійно, як дитя,

і жене його у спину

сірий маятник життя,

щоб не вештав уночі

при Господній при свічі,

щоб по світі не тинявся

із янголом на плечі.

    • Яким є життя ліричного героя? (Сірим і одноманітним, бо без мети. Хоча він намагається змінитися).

Віє вітер вировий,

виє Ірод моровий,

маятник все дужче бухка,

стогне янгол ледь живий.

    • Які перешкоди постають на шляху героя?

    • З якою метою автор використав біблійний образ Ірода? (Ірод ― символ зла).

    • Що вбиває янгола?

А він йде і йде, хоча

вже не дихає свіча.

лиш вуста дрижать гарячі:

янголе, не впадь з плеча.

    • Що допомагає подорожньому продовжувати пошук свого шляху в житті, не зупинятися перед перешкодами? (Янгол ще залишається на його плечі, отже, ліричний герой не розгубив свої позитивні якості: порядність, чесність, справедливість, які скеровують його шлях).




  1. Визначення художніх засобів поезії. Робота в групах.




Порівняння: «йде лелійно, як дитя».

Епітети: «вуста гарячі», «вітер вировий», «сірий маятник життя», «Ірод мировий».

Метафори: «виє Ірод», «маятник бухка», «вуста дрижать», «не дихає свіча».

Образ – символ: янгол.

Повтори: «йде і йде», «при Господній при свічі», «із янголом на плечі».



  1. «Коло думок».

  • Чому Іван Малкович визначив жанр свого твору як старосвітська балада?




  1. Повторення відомостей з теорії літератури. Балада

(Балада — жанр ліро-епічної поезії фантастичної, історико-героїчної або соціально-побутової тематики з драматичним сюжетом).



  1. Підсумкове слово вчителя.

На думку поета, кожна людина у своєму житті здійснює важку і довгу подорож, мандрівку, у якій її підстерігає небезпека бути поглинутим «сірим буднем» - життєвими повсякденними труднощами, які можуть зламати основне в людині – її дух, життєву наснагу. Йдеться про одвічне протиборство в людській душі добра і зла, питання здаватись чи боротись, правильності вибору та прийняття рішення. Використовуючи елементи різкої колористики, символізму, поет зумів передати в одному вірші все значення людських цінностей.
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

      1. Коментування епіграфу уроку.




      1. Рефлексія. (18-й слайд).




      1. Заключне слово вчителя. (17-й слайд).

Нещодавно ви виконували творче домашнє завдання: складали інформаційне гроно «Мій життєвий вибір» (після вивчення поезії В. Підпалого «Вибір»). Кожен із вас обрав достойний шлях: доброту, чесність, порядність, кохання, родину… А чи з явились у вас ще якісь побажання після обговореного під час уроку. (Відповіді учнів).

Останні слова поезії «Янголе, не впадь з плеча» звучать як заклинання. Справді, якщо янгол впаде з плеча, хто порятує подорожнього? Хто дасть сили рухатися далі? Тож і ви в скрутні хвилини повторюйте іноді собі: «Янголе, не впадь з плеча». І у вас усе буде добре.

      1. Янголи у мистецтві. Презентація.

      2. Перегляд відео пісні «З янголом на плечі» гурту «Плач Єремії».


V. Домашнє завдання

Обов’язкове. Вивчити поезію «Із янголом на плечі» напам'ять.

За бажанням. Яким ви бачите власного янгола? Зобразіть його на малюнку.

поділитися в соціальних мережах



Схожі:

Урок в 9 класі Цілі уроку: навчальна
Цілі уроку: навчальна оцінити значення хімічних сполук та хімічних процесів, що відбуваються у природі та їх вплив на довкілля

Уроку: навчальна
Шова Світлана Миколаївна, кзо «Петриківська неповна середня загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Солонянської районної ради Дніпропетровської...

Уроку: навчальна: систематизувати та узагальнити знання учнів про...
...

Конспект уроку-роздуму з української літератури в 11 класі з використанням...
Тема уроку. О. П. Довженко. Кіноповість «Україна в огні» – твір про трагедію українського народу у Великій Вітчизняній війні

Конспект уроку української літератури в 11- а класі Тема. Остап Вишня...
Метод проведення – інтерактивна навчальна діяльність як форма особистісно зорієнтованого навчання. Випереджувальні завдання: Інтерв’ю...

Уроку
Відомо, що в педагогічній методичній науці існують різні погляди на структуру уроку. Доктор педагогічних наук Мірошніченко Л. Ф....

Уроку матеріалознавства швейних виробів Дата: 18
Тема уроку: Вишивка, як вид оздоблювального матеріалу. Вимоги до оздоблювальних матеріалів

Методична розробка уроку Предмет: «Основи галузевої економіки та підприємництва»
Підготовка та проведення уроку засвоєння нових знань з основ економіки

Уроку
Тема уроку: Вільям Шекспір геніальний англійський драматург І поет доби Відродження. Заглиблення в людську психологію, поетизація...

Тема: Людина починається з добра. З гумором про серйозне. Матеріал до уроку
Матеріал до уроку: Г. Бойко «Консультант». В. Марсюк «За що хвалять?». В. Струтинський «Казка про хлопчика Абихто»



База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації




l.ocvita.com.ua
Головна сторінка