Пошук по сайту

Література  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Уроку: навчальна

Уроку: навчальна





БАЙКА ЯК ЖАНР ЛІТЕРАТУРИ ТА ЇЇ ОСОБЛИВОСТІ


Шова Світлана Миколаївна, КЗО «Петриківська неповна середня загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Солонянської районної ради Дніпропетровської області», вчитель світової літератури
Світова література

6 клас
Мета уроку:

навчальна: ознайомити учнів з історією виникнення жанру байки у світовій літературі , розкрити особливості побудови й поетики

байок , допомогти засвоїти значення термінів „байка” , „мораль” , „алегорія”, „персоніфікація”, з’ясувати імена відомих поетів –

байкарів ;

розвивальна: розвивати логічне мислення , пам’ять , усне зв’язне мовлення учнів,

формувати вміння самостійно здобувати знання і ділитися набутим досвідом , творчі здібності школярів ;

виховна: виховувати зацікавленість до творів зарубіжної літератури.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Форма проведення: урок-відкриття

Обладнання: аудіозапис повільної музики , диво – зірочки ( для проведення релаксаційної вправи ) , комп’ютерна презентація

теми , мети , завдань , епіграфа уроку , картки – кораблики , намальований плакат „Ріка Надій”, карта „Відомі байкарі”.

Опорні поняття та нові терміни: байка , мораль , персоніфікація , алегорія.

Зміст уроку
I . Організаційний момент

Технологія „Пароль” ( Ця інтерактивна технологія передбачає , що , привітавшись , учитель не пропонує всім учням сісти , а просить кожного назвати , не повторюючись ( ланцюжком ) , суттєве для матеріалу попереднього уроку слово ( словосполучення ) , ключове слово – своєрідний пароль ).

Паролем цього уроку можуть бути слова : міф , міфологія , цикли міфів,Прометей , Геракл і так далі .

II. Активізація опорних знань

Усний диктант „Упізнай за ознаками”

    • Вид усної народної творчості , розповідь про богів , духів , героїв, надприродні сили , що брали участь у створенні світу ...( Міф )

    • Сукупність міфів якогось народу ... ( Міфологія )

    • Наука , що вивчає особливість міфів ... ( Міфологія )

    • Країна , що подарувала світові міфи про героїв ... ( Давня Греція )

    • Про виникнення світу , про героїв , про подорож Аргонавтів до Колхіди , про Троянську війну , про Одіссея , про місто Фіви ... (Цикли міфів Давньої Греції )

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

1.Вступне слово вчителя. Давно це було. В одному поселенні цвів льон блакитними квітами, м’якими та ніжними, наче крила метеликів. Сонце гріло його, дощ поливав. І це Льону дуже подобалося. Багато історій судилося почути Льонові. Якось з’явилися люди, схопили Льон і повиривали з корінням. Боляче йому було… Потім поклали у воду, після того тримали над вогнем, наче хотіли підсмажити. - Не завше жити лише для свого задоволення, - говорив Льон. – Доводиться й терпіти. Зате про щось корисне дізнаєшся, щось нове почуєш... Що тільки не робили з Льоном: і м’яли, і тріпали, і чесали, аж поки не опинився він на прядці. Потім потрапив він на ткацький верстат. Полотно різали, країли, голками кололи. Одного разу полотно потрапило у вогонь. Здається, усе: пропав Льон і не розповів жодної історії. Та ні, глибоко помиляється той, хто так думає. У повітрі, у веселому танку, закружляли невидимці, які розповідали людям щось повчальне. Виявляється, це було не що інше, як … байки.

На крилах часу ми переносимося у чудовий край , який називають колискою світової культури . Це - Давня Греція .Зовсім недавно ми захоплювалися давньогрецькими міфами – дивовижними перлинами , що не втратили своєї краси та самобутності й до цього часу . Сьогодні на уроці ми поговоримо про байку , яка виникла теж у далекі часи . Пояснивши світ за допомогою міфів , людина намагалася знайти своє місце у ньому , виробити певні норми поведінки , пізнати стосунки між людьми , свій характер . Так виникають невеликі твори , написані прозою чи віршами . Назвали їх байками.

2. Проведення вправи „Очікування” .

Учні пишуть на картках – корабликах кількома словами свої очікування від уроку . По черзі наклеюють їх на плакат із заздалегідь намальованою рікою Надій . На основі очікувань формулюється мета уроку .

3.Комп’ютерна презентація мети , завдань , епіграфа уроку .

4.Мозкова атака .

- Як ви розумієте зміст висловлювання Л. Глібова , який служить епіграфом уроку «Здається, байка просто бреше, а справді - мудру правду чеше»?

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Презентація „Історія виникнення жанру байки у світовій літературі”.

2.Експрес – опитування .

    • У яких жанрах усної народної творчості ми можемо знайти елементи байки ?

    • Як називають авторів байок ?

    • Ровесницею яких літературних творів є байка ?

3.Слово вчителя .

- А що ж уявляє собою байка як жанр , що лежить в основі її оповіді , хто є дійовими особами , з яких частин складається ?

Відповіді на ці запитання спробують дати учні, які досліджували особливості побудови байок.

4. Робота зі схемою „Особливості побудови і поетики байок”.

5.Робота з літературознавчими словниками.

Учні з’ясовують визначення термінів „байка” , „мораль” , „алегорія”, „персоніфікація”.

Завдання і запитання .

1) Сформулюйте визначення байки .

2) 3 яких частин складається байка?

З) Хто є героями байок? (Люди, рослини, тварини, птахи, звірі.)

4) Що характерно для персонажів байок?

5) Що таке алегорія ?

6) Як називається художній прийом перенесення властивостей людей на тварин , рослини , предмети?

Фізкультхвилинка

6. Знайомство з творчістю основоположника жанру байки –Езопом.

а) Робота учнів із картками-інформаторами:

Картка-інформатор 1

Засновником байкарського мистецтва вважають легендарного грецького раба Езопа, який жив приблизно в VI ст. до нашої ери. Саме завдяки йому байки пішли мандрувати світом. Свої мудрі думки Езоп відображав у байках, які складав у прозовій формі та переказував. Вважають, що він – втор 650 байок.

Ці твори настільки вражали своєю дотепністю, що їх почали записувати, а згодом і перекладати. На езопівських байках, перекладених латинською мовою, вчилась у школах середньовічна Європа, езопівські сюжети переробляли всі європейські байкарі. Езопівська байка була вчителькою і нашої української байки.

Серед славетних продовжувачів традицій давньогрецького байкаря – француз Жан де Лафонтен, росіянин Іван Крилов, українці Григорій Сковорода, Павло Гулак – Артемівський, Євген Гребінка, Леонід Глібов, Микита Годованець та інші.

Картка-інформатор 2

Самос! Уявіть собі чарівний острів у Егейському морі-одному з найкрасивіших морів світу...Це острів, де солоний подих моря змішується з пахощами сосен і ялин. На схилах гір каштанові, оливкові, помаранчеві гаї і, звичайно, виноградники, що дають славнозвісне самоське вино! Саме сюди, на цей острів, доля і закинула раба Езопа, де його господарем став рабовласник Ксанф.

Картка-інформатор 3

Езоп був рабом-невільником, за походженням не греком, а чужоземцем. Був дуже негарним на вигляд: у нього було велике черево, велика голова, а на спині горб. Але цей бридкий раб вирізнявся неабияким розумом і проникливим поглядом. Свої корисні поради й настанови він давав без суворості і владності, як це зазвичай властиво філософам, вигадував дивні та цікаві притчі, розумно й прозірливо обдумані історії передавав людям.

Картка-інформатор 4

За переказами, Езоп був рабом у Ксанфа, який вважав себе філософом. Почувши від Езопа якусь мудру думку, він привласнював її і хизувався перед друзями своєю “вченістю”.

Одного разу хвалько потрапив у пастку: заявив своїм співбесідникам, що такий розумний і всесильний, що може випити море. Його спіймали на слові й побилися об заклад: якщо завтра вранці не вип’є море, втратить свій маєток. Отямившись, хвалько побіг до Езопа: ”Рятуй мене! Проси за порятунок усе, що хочеш!” стати бідним для Ксанфа було найстрашнішим. “Я навчу тебе, що відповісти друзям, за це ти даси мені волю,” – відповів Езоп. Ксанф змушений був погодитися.

На ранок вийшов він на берег моря, де зібрався натовп, щоб посміятися над хвальком. Ксанф оглянув присутніх і гордо сказав: “Я вип’ю море, але для цього потрібна чаша. Зробіть її, перелийте воду з моря в чашу, і я доведу, що я не базіка!” Всі були приголомшені: “Що й казати, Ксанф таки має розум! Ксанф – таки філософ!”

А справжній філософ і великий байкар Езоп ішов по дорозі з торбиною й дихав на повні груди, бо був відтепер вільним!

Картка-інформатор 5

Існує легенда про загибель Езопа. Його скинули зі скелі. Приводом для вбивства стало звинувачення його в крадіжці священної чаші, а причиною - ненависть дельфійців, котрим він дорікав за те, що вони не працюють, а живуть за рахунок пожертв, які зі всієї Греції приносять богові Аполлонові. Ображені жерці організували вбивство.

Картка-інформатор 6

В одному античному вислові говориться: “Езоп – раб, але мудріший за вільних; він некрасивий, але вищий за красенів”. Так, він раб, але з вільною душею. Езоп сприймав життя таким, яким воно було, та завжди мав гідність і вмів постояти за себе. Мудрий, він не насміхався з людської глупоти, а намагався навчити людей, зробити їх розумнішими, змушував розкрити очі й критично поглянути на себе.

Картка-інформатор 7

Дослідники вважають, що Езоп був родом із Фрігії – країни, що знаходиться у Малій Азії. Він невипадково вважався мудрецем, бо свої корисні поради й настанови він давав без суворості й владності, а вигадував дивні й цікаві притчі, розумно обдумані історії передавав людям. Ненастирлива порада, прикрашена сміхом, - ось ознака справжнього мудреця, яким і був Езоп.

б) Робота з портретом Езопа роботи Веласкеса:

- Чому художник зобразив Езопа-раба із книжкою в руці?

в) Читання й аналіз байок Езопа.
Алгоритм аналізу байки

  1. Назва твору.

  2. Форма написання ( прозова чи віршована ).

  3. Тема байки ( про що розповідається ).

  4. Головна думка.

  5. Структура ( будова ).

  6. Мораль ( чому повчає ).

  7. Алегоричні образи.

  8. Особливості мови.

г) Читання байки з коментарем

Крук і Лисиця”

1.Який тип людини змальовано в образі Крука? Чого йому забракувало?

2.Знайдіть у байці зав’язку, розвиток дії, кульмінацію.

3.На чиєму боці авторські симпатії? А ваші? Чому?
Хліборобові діти”

1.Що хвилювало Хлібороба?

2.Яким чином батько вирішив довести, що згода між людьми має велике значення?

3.Чи актуальна тема байки сьогодні?

4.Що уславлюється в байці?

Вовк і Ягня ”

1.Де знаходилося Ягня, коли лаяло Вовка?

2.Як можна зрозуміти слова Вовка?

3.Знайдіть мораль байки.

V. Закріплення нових знань і вмінь

Гра „Літературний розумник”

1.Коротке, віршоване алегоричне оповідання, в якому закладено повчальний зміст. ( Байка )

2.Країна, що подарувала світові основоположника жанру байки. ( Давня Греція )

3.Основоположник жанру байки. ( Езоп )

4.Частина байки, в якій розповідається про події. ( Оповідь )

5.Частина байки, в якій міститься повчання. ( Мораль )

6.Відображення одного предмета через інший. ( Алегорія )

7.Замаскований спосіб передачі думок. ( Езопова мова )

8.Частини, з яких складається байка.( Оповідь і мораль )

9.Різновид комічного, що викликає нищівний сміх. ( Сатира )

10.Автор байок. ( Байкар )

VІ. Підсумок уроку

Прийом ”Мікрофон”

- Чи слушне твердження : “Базікають, що байка вік свій одробила і час її списать в архів...;?

- А яка ваша думка: чи актуальна байка сьогодні?

VІІ. Домашнє завдання Читати й переказувати близько до тексту байки Езопа; вивчити правила, що таке байка, мораль, алегорія,

персоніфікація; складіть „асоціативний кущ” зі словами „Езоп”, «Байка».


Література


  1. Автор, Назва видання або публікації, Місто видання, Назва видавництва, рік видання

  2. Автор, Назва публікації, адреса сайту в Інтернеті, рік публікації.


V. Підсумок уроку.

1. Самооцінка роботи на уроці .

2. Рефлексія .

  • Що зацікавило вас на уроці ?

  • Про що нове дізналися ?

  • Який вид роботи сподобався найбільше ?

  • Який висновок ми можемо зробити , спираючись на інформацію, отриману на уроці ?

На початку уроку кожен із вас зняв із неба зірку .

  • Чи здійснилось ваше бажання ?

  • Чи знаєте ви , що треба зробити , коли з неба падає зірка ?

Я хочу подарувати вам зорепад і побажати , щоб усі загадані вами бажання та заповітні мрії обов’язково збулися .

VІ. Домашнє завдання .

  1. Прочитати матеріал підручника і скласти простий план ( середній

рівень ).

  1. Визначити спільні риси між байкою та міфом ( достатній рівень ).

  2. Намалювати ілюстрації до прочитаних на уроці байок .

поділитися в соціальних мережах



Схожі:

Урок в 9 класі Цілі уроку: навчальна
Цілі уроку: навчальна оцінити значення хімічних сполук та хімічних процесів, що відбуваються у природі та їх вплив на довкілля

Уроку: навчальна
Малковичем ― видатним митцем слова, громадським діячем, дитячим видавцем тощо, поглиблювати навички аналізу ліричного твору

Уроку: навчальна: систематизувати та узагальнити знання учнів про...
...

Конспект уроку-роздуму з української літератури в 11 класі з використанням...
Тема уроку. О. П. Довженко. Кіноповість «Україна в огні» – твір про трагедію українського народу у Великій Вітчизняній війні

Конспект уроку української літератури в 11- а класі Тема. Остап Вишня...
Метод проведення – інтерактивна навчальна діяльність як форма особистісно зорієнтованого навчання. Випереджувальні завдання: Інтерв’ю...

Уроку
Відомо, що в педагогічній методичній науці існують різні погляди на структуру уроку. Доктор педагогічних наук Мірошніченко Л. Ф....

Уроку матеріалознавства швейних виробів Дата: 18
Тема уроку: Вишивка, як вид оздоблювального матеріалу. Вимоги до оздоблювальних матеріалів

Методична розробка уроку Предмет: «Основи галузевої економіки та підприємництва»
Підготовка та проведення уроку засвоєння нових знань з основ економіки

Уроку
Тема уроку: Вільям Шекспір геніальний англійський драматург І поет доби Відродження. Заглиблення в людську психологію, поетизація...

Тема: Людина починається з добра. З гумором про серйозне. Матеріал до уроку
Матеріал до уроку: Г. Бойко «Консультант». В. Марсюк «За що хвалять?». В. Струтинський «Казка про хлопчика Абихто»



База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації




l.ocvita.com.ua
Головна сторінка