Пошук по сайту

Література  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Богдан Лепкий «Цвіт щастя»

Богдан Лепкий «Цвіт щастя»





Тема уроку. Як мало людині треба для щастя і як багато, щоб це зрозуміти. Богдан Лепкий «Цвіт щастя»

Мета уроку: пробудити цікавість до творчості Богдана Лепкого, ознайомити учнів з найважливішими етапами життя і творчості письменника, формувати вміння працювати у різновікових групах, розвивати навички виразного читання, асоціативне мислення, творчу уяву, вміння аналізувати твір та висловлювати свої думки з приводу прочитаного; прищеплювати школярам кращі загальнолюдські моральні якості, сприяти збагаченню внутрішнього світу школярів.

Обладнання: портрет письменника, тлумачний словник, «словникова робота», ілюстрації до новели, дидактичні матеріали, аудіозаписи, фотографії.

Тип уроку: урок сімейного читання, між вікова інтеграція.

Хід уроку

І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Вчитель7кл. Сьогодні у нас незвичайний урок, на якому будуть вперше працювати два різновікові колективи учнів 4 та 7 класів. Сподіваємося, що ви пізнаєте нове, вирішуватимете проблеми , отримаєте від співпраці задоволення.


?

!


ІІ.ПСИХОЛОГІЧНИЙ КОМ

Вчитель 4кл.Простягніть долоньку. Подаруйте для роботи на уроці старанність, наполегливість і творчість. Простягніть іншу долоньку. На неї ми подаруємо вам любов, терпіння і повагу.

А тепер обміняймося дарунками (доторкніться долонькою до долоньки). Побажаємо один одному добра, старанності, наполегливості й творчості.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Щасти вам, зичу щастя. Ви неодноразово чули ці слова чи говорили комусь. А чи задумувалися над тим, що таке щастя? З давніх – давен люд намагалися відповісти на запитання, що таке щастя, доля. Воно хвилювало і головного героя новели «Цвіт щастя», яку написав український письменник Богдан Лепкий. Отже,діти,сьогодні ми намагатимемось дати відповідь на таке дуже важливе питання.

IV.ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ

  1. Ознайомлення зі сторінками біографії письменника

Слово вчителя7кл. У Кракові, одному із міст Польщі, на березі річки стоїть замріяний чоловік. Вдивляється у воду, яка звільнилася від льоду. Земля вже прокинулася від зимової дрімоти, скинула з себе пухнасту ковдру снігів. Аж ось підіймає в гору голову і бачить у високому блакитному небі журавлиний ключ.(Аудіозапис крику журавлиного ключа). Птахи повертаються додому. Він подумки, ніби птах, лине на Україну, до рідного села, старенької й маленької дерев’яної церкви, яка першою чула його шепіт, до викопаного дідом ставу, який у дитинстві йому нагадував казку, до старенького пасічника та його дружини.

Був і в мене рідний край,

цвіли там квіти у діброві,

шумів таємну пісню гай.

Стелились збіжжя чудові

На пасіку й на коровай…

І в мене був свій рідний край, -

ці слова линули з уст українського письменника Богдана Лепкого, з творчістю якого ми познайомимося на сьогоднішньому уроці.

Учні 7 класу знайомлять з біографією автора.

Богдан Сильвестрович Лепкий народився на Поділлі 9 листопада 1872 року в сім'ї священика. Його батько, отець Сильвестр добре знав англійську та українську мови , писав під псевдонімом Марко Мурава.

Мати, Дар’я Глібовицька, передала сину любов до пісні та оповідань, вона гарно грала й співала.

Першу освіту майбутній письменник здобув удома. За одну зиму навчився читати, писати і рахувати. Від діда Михайла, якого дуже любив, допитливий хлопчик дізнався про давні часи та історичні події на Україні.

Домашній учитель ознайомив Богдана не тільки з основними шкільними науками , а й з творами літератури. У 5 років він прочитав повість «Маруся» Григорія Квітки-Основ'яненка та «Кобзар». У сім'ї панувала любов, злагода, людяне ставлення одне до одного, до дітей, слух сусідів.

«Бережани, - писав Богдан Сильвестрович у книзі «Казка мойого життя», - місто моїх дитячих і хлоп’ячих літ, найкраще для мене місто в світі». Тут він ходив три роки до народної школи і вісім літ до гімназії. Художні твори почав писати дуже рано: у 2 класі гімназії з'явилася його поема про русалок, писав на клаптиках паперу, на полях книжок, серйозно готувався стати художником.

Після закінчення гімназії вступив до Віденської академії мистецтв. Згодом перейшов на навчання до Віденського університету, а потім до Львівського. Тут він познайомився з поетом Миколою Вороним, співачкою Соломією Крушельницькою та багатьма іншими діячами літератури й мистецтва. Канікули проводив у дома, у колі своєї родини, частим гостем якої був Андрій Чайковський, письменник , автор повісті «За сестрою». Саме тут, у селі Жукові, що недалеко від Бережан, молодий поет познайомився з Іваном Франком, спілкування з яким мало неабиякий вплив на його подальшу творчість.

У 23 роки, закінчивши Львівський університет, Богдан Лепкий повернувся до рідної гімназії, викладав українську та німецьку мови й літератури, продовжував писати вірші, оповідання. Потім працював у Кракові, ста професором української літератури Ягеллонського університету.

Нажаль, довго працювати на рідному Поділлі Лепкому не довелося. Більшу частину життя він мешкав на чужині: у Польщі, Австрії, Німеччині. Та незважаючи на віддаль, він ніколи не забував про рідний край, писав про нього.

Богдан Лепкий - талановитий художник і музикант, поет, прозаїк, перекладач, літературознавець. Його брат Левко став відомим композитором.

Тільки перелік творів Лепкого займає 700 друкованих сторінок! Найвідоміші твори : збірки поезій «Осінь», «На чужині», «Доля»; збірки малої прози «З села», «Кара»; оповідання «Босий», «Цвіт щастя»; казки «Під тихий вечір», «Мишка», «Казки мойого життя. Крегулець».

Технологічна картка «Хто він?»

Письменник Богдан Лепкий

Хто він?

Який він?

Важливо!










Де навчався?

Хто вплинув на його творчість?

Основні твори










2)Ознайомлення з темою та метою уроку

Вчитель7кл.Тема нашого уроку: Як мало людині треба для щастя і як багато, щоб це зрозуміти (за новелою Богдана Лепкого «Цвіт щастя»)

Ми проаналізуємо зміст новели, поговоримо про вічні загальнолюдські проблеми й цінності:щастя, долю,материнську любов. 3)Створення асоціативного куща «Щастя»

Вчитель 4кл.




ЩАСТЯ


4)Словникова робота

Учні 7-го класу пояснюють значення діалектних та незрозумілих слів:

овид – горизонт, небокрай;

нагло – раптово;

пустій (діалектне) – шибеник, розбишака;

жадна(діалектне) – жодна, ні одна ;

не годи(діалектне) – не можуть;

до рана(діалектне) – до ранку;

живиця – смола хвойних дерев.

Проблемне запитання.

  • Пригадаймо визначення новели. Чи відповідає твір Б. Лепкого даному жанру? Свої міркування обґрунтуйте.

Новела – це невеликий розповідний художній твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом.

5)Робота над змістом твору

  • Бесіда

Вчитель 4кл.Згадаємо сюжет твору.

Зачитайте, яка розмова відбулася між матір’ю і сином .

  • Як мати пояснила синові, що таке щастя та доля?

  • А як би ви пояснили молодшим братикам і сестричкам, що таке щастя?

Вчитель7кл.-Яким змальовує мати цвіт – щастя? Прокоментуйте речення «Як дивитися на нього, то очі радуються, а на серці робиться весело й мило».

  • Чому вона сказала:»Тепер тобі й без нього добре. А як виростеш, і наберешся сил…»?

  • Які думки і переживання викликала в хлопчикові розповідь матері?

  • Які стосунки були між матір’ю і сином?

  • Який художній засіб використаний у створенні пейзажу: «Вода била об греблю. Гребля відтручувала її від себе, вода втікала, а за хвилину кидалася знов. Хотіла розірвати греблю й поплести на наш город"?

  • Вчитель 4кл.-Чому, на думку хлопчика, люди не рвали цвіт щастя?

Зачитайте опис літнього ранку. Що ви почули,побачили, відчули?

  • В якому епізоді твору уява хлопчика переплелася з дійсністю і ледь не призвела до загибелі?

Згадаймо сон хлопчика . Уявіть себе в ролі персонажа. (учень 4кл.)

Вчитель7кл.- Що в ньому реальне, а що вигадане?

  • Що символізує річка?

  • На вашу думку, чому лебідь не взяв хлопчика на крило ?

Вчитель 4кл. - Як у творі передано тривогу матері за життя хворої дитини? Прочитайте відповідний уривок.

  • Про що свідчить перемога хлопця над власною хворобою?

  • Які зміни відбулися у хлопчикові, коли той став дорослим?

Вчитель 7кл. - Як він, будучи дорослим, ставився до пошуків квітки щастя?

Як ви вважаєте, чи знайде хлопець квітку щастя? А чи є така квітка насправді ?

  • Чому цей твір має назву «Цвіт щастя»?

  • В яких рядках, на вашу думку, переконалися в тому, що людина постійно прагне щастя?

  • А чому люди взагалі прагнуть щастя, усі й завжди?

6.Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

  • Визначте тему, ідею та основну думку твору.

7.Робота в групах

Вчитель4кл. І група. - Якби ви були режисерами, то яку б створили рекламу прочитаному твору? У вас є усі необхідні матеріали (ножиці,клей, малюнки, фотографії, портрет автора, палітра фарб).

ІІ група. Доберіть «друзів» та «ворогів» слова «щастя».

(Людяність, взаєморозуміння, злість, гнів, заздрість, зазіхання, злорадість, жадібність, скупість, любов)

III група. Напишіть міні-твір »Як людина розуміє щастя».

IV група. «Рецепт щастя»

Стан щастя

Смак

Колір

Запах

Звук













Довідка. Смак: вишуканий, прекрасний, незабутній

  • Хто бажає поділитися власним рецептом щастя ?

V група. - Яким ви уявляєте головного героя? Підтвердіть думки рядками тексту.











Презентація роботи груп

У кожного свій шлях до щастя. -А яким ви уявляєте власний ? (Заповніть схему).

VI.ПІДСУМОК УРОКУ

Я дізнався….

Мене схвилювало…

Я дякую…

Я бажаю…

VII.РЕФЛЕКСІЯ

Читає учень 11 класу, який під мелодію вбігає до класу.

Я біг за щастям у надії наздогнати.

Але виявилось, що немає сенсу за ним бігти.

Якщо його немає в нас, то його і не знайти,

Яким би не був нелегким і довгим шлях.

Я приховував щастя, щоб зберегти,

Але це виявилось марним.

Воно тане в слабких руках,

Зважає на сумніви, несміливість і страх.

Я грав зі щастям в надії зрозуміти

І досягти його найвищої точки.

Виявилося, небезпечно грати зі щастям.

Загравшись, можна його втратити.

Я сумував за щастям в надії повернути його.

Чому ж моє щастя розтануло, немов уві сні?

А тому, що в щоденних клопотах

Я зовсім забув, що щастя в мені!

поділитися в соціальних мережах



Схожі:

Великий каменяр
До таких людей належить титан думки І праці, людина, в якої “дух І тіло рве до бою” заради поступу І щастя людського, – Іван Якович...

На урок у 8 клас
Тема. Леся Українка. «Давня казка». Проблеми І мотиви: роль митця в суспільстві та суть людського щастя. Характеристика головних...

М ельничук Богдан Іванович, письменник, редактор, журналіст, краєзнавець,...
Мельничук Богдан Іванович, письменник, редактор, журналіст, краєзнавець, народився 2 серпня 1952 року в с. Молотків Лановецького...

Урок позакласного читання. 3-й клас Тема. Борис Грінченко «До праці»
Мета: ознайомити учнів із творчістю Бориса Грінченка; навчити цінувати працю та людське щастя; виховувати повагу до праці та любов...

Випереджаючи час
На жаль чи на щастя, не зможу розповісти зворушливої легенди, як увійшов у моє життя образ Тараса Шевченка. Її не було, як не було...

Методична розробка «методика проведення уроку української літератури...
...

Перелік тем науково-дослідницьких робіт, які у 2012 році вибороли...
Рашитов Богдан Сергійович “Оцінка трикутника та об’єму багатогранника за деякою точкою всередині”

Традиційні та інноваційні технології в сучасному уроці. Підготувала...
Лише добре знаючи свій предмет І постійно удосконалюючи свою майстерність, можна навчити інших

Мельничук Богдан Іванович (письменник та краєзнавець)
Мельничу́к Богда́н Іва́нович (* 2 серпня1952, Молотків, Лановецький район,Тернопільська область) — український письменник, драматург,...

Богдан Жолдак «Капосні капці»
Обладнання: тексти кіноказки «Капосні капці» Богдана Жолдака, фото письменника, виставка книжок «Сучасна дитяча проза», ілюстрації...



База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації




l.ocvita.com.ua
Головна сторінка