Пошук по сайту

Література  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Тема: Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

Тема: Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль









6 клас

ТЕМА: Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

МЕТА:

Навчальна: повторити й поглибити знання учнів про іменник як самостійну частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак іменників; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити іменники в текстах;

Розвивальна: розвивати мовлення школярів;

Виховна: виховувати уважність, старанність, охайність письма, увагу до слова

ОБЛАДНАННЯ: таблиця «Іменник», плакат із зображенням хмарки, різнокольорові сніжинки, комп’ютери, О.В. Заболотний, В.В.Заболотний Українська мова: Підруч. для 6-го кл. , К: Генеза, 2014

ТИП УРОКУ: комбінований

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1. Привітання.

Холодно зараз в лісах і лугах,

Холодно зайчикам, лискам, птахам.

Затишно, тепло в класі у нас.

Доброго дня вам, вітаю я вас.

2. Перевірка готовності класу до уроку.

«Ти мені – я тобі» (учні перевіряють у свого сусіда по парті, яке навчальне приладдя у нього є, а якщо чогось не вистачає - пропонує своє і навпаки).

3. Перевірка емоційного настрою учнів за допомогою кольоротерапії.

(На дошці прикріплений лист паперу, на якому намальована хмарка, в учнів на партах лежать різнокольорові сніжинки).

- Сядьте зручніше. Уявіть небо, в якому кружляють різнокольорові сніжинки. Оберіть одну сніжинку - вона тепер належить вам. Виберіть сніжинку того кольору, якою вам зараз найбільше хочеться її бачити. Візьміть її в долоню. Ви відчуваєте, як холодна сніжинка перетворилася на теплу краплинку, яка потрапила в середину вас і пронесла тепло через усе тіло. Вам добре. Підпишіть свою сніжинку й прикріпіть її біля хмарки на дошці. (Для вчителя: червоний – тривожність; помаранчевий – радість; жовтий – приємність; зелений – спокій; синій – сум; чорний –незадоволеність).

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

На дошку (на слайді) вивішується портрет українського поета Дмитра Білоуса (додаток 1). Дітям пропонується питання:

  • Що, з уроків української літератури, ви знаєте про цю людину?

(Відповіді учнів:

- Ми знаємо Дмитра Білоуса як дотепного гумориста, їдкого сатирика, вмілого перекладача, тонкого лірика, дитячого письменника, драматурга. Сім’я Білоусів жила дружно. З дитинства Дмитрик допомагав батькові по господарству: пас корів, ходив до лісу по гриби та ягоди, порався на городі. А взимку, коли було холодно, діти складали вірші, пісні, вигадували цікаві сюжети, а якось вирішили організувати домашній самодіяльний гурток, де розігрували сцени з власного життя та життя односельців. У сім’ї існували свої сімейні літературні традиції: батько писав п’єси, старший брат Олекса друкував ліричні вірші.

- Дмитро Білоус – автор багатьох книжок для дітей і про дітей. Найбільшу славу принесла Дмитру Григоровичу збірка «Диво калинове». Усе життя поет прагнув привернути увагу дітей до краси української мови.)

Вчитель: Прослухайте уривок із вірша Дмитра Білоуса «Злитки золоті».

(Учням роздаються уривки вірша «Злитки золоті», в яких пропущені деякі слова, які потрібно записати в процесі прослуховування поезії).

Вписавши слово на місці пропуску, ви з’ясуєте тему нашого сьогоднішнього уроку.

Який співець, поет, який письменник

уперше слово вигадав – ІМЕННИК?

Іменник! Він узяв собі на плечі

велике діло визначати речі,-

ім’я, найменування і наймення:

робота. Біль. І радість. І натхнення.

Вчитель: Отже, тема сьогоднішнього уроку «Іменник як самостійна частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль». Відкрийте зошити, запишіть дату та тему уроку. На сьогоднішньому уроці ми поглибимо знання про іменник як самостійну частину мови, зміцнимо навички визначення морфологічних ознак іменників; навчимося знаходити іменники в тексті.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Вчитель:

Генрі Форд, успішний американський підприємець, зазначав: «Зібратися разом – це початок, триматися разом – це прогрес, працювати разом – це успіх». Отже, пропоную вам зараз попрацювати разом.

Вправа «Шерлок Холмс». ( Клас поділяється на дві групи за датами народження: народжені у парне число –І група, у непарну дату –ІІ група. Кожній групі надається ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ (додаток 2), за яким учні пригадують матеріал про іменник, вивчений у початковій школі та формулюють до нього питання команді - суперниці. Групи по черзі задають одна одній питання).

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

Учням роздаються тексти наукового стилю (додаток 3) «Іменник як самостійна частина мови». Завдання: мовчки самостійно прочитати текст, об’єднатися в пари, розглянути матеріал підручника § 23, ознайомитися з таблицею, після цього заповнити запропоновану вчителем структурно-понятійну схему «квітка» (додаток 4). Перевірка: одна з пар зачитує заповнену матрицю, інші – перевіряють, вносячи, якщо необхідно, виправлення чи доповнення.

V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА «Рухавка - естафета»

Учні по ланцюжку встають і сідають у єдиному ритмі – так, щоб, як тільки сів попередній, встав наступний. Встаючи, учень повинен назвати слово – іменник на запропоновану тему (міста України, прізвища українських письменників).

VІ. ПЕРВИННА ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄННЯ ЗНАНЬ

  1. Гра «ТАК – НІ» (учням роздаються пустографки, де вони зазначають правильні відповіді) (Додаток 5).

  • Іменник – це службова частина мови. (Ні)

  • У реченні іменник виступає тільки підметом та додатком. (Ні)

  • Іменник змінюється за сімома відмінками. (Так)

  • Іменник змінюється за родами. (Ні)

  • Іменники, що означають назви істот відповідають на питання хто? (Так)

  • Іменники небіжчик, покійник належать до істот. (Так)

  • Власні назви пишуться з великої літери. (Так)

  • Слово «місто» - загальний іменник. (Так)

  • Бідолаха, нероба, сирота, базіка – іменники жіночого роду. (Ні)

  • Іменники, що вживаються тільки у множині не мають роду. (Так)

  • Називний і кличний відмінки – непрямі. (Ні)

  • За відмінковими закінченнями іменники об’єднанні у три відміни. (Ні)

(Роботи здаються вчителю, який проводить перевірку під час самостійної роботи учнів та заносить кінцевий результат у ДОДАТОК ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ).

VІІ. ПЕРВИННЕ ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

  1. Вибірково – цифровий диктант (на переносній дошці записані слова (різні частини мови), кожне з яких має порядковий номер; учні виписують тільки порядкові номери слів – іменників. З власними іменниками скласти речення.

  1. Київ 11. менше

  2. небосхил 12. уміння

  3. починати 13. країна

  4. червоний 14. шість

  5. десять 15. увечері

  6. Сонце 16. сьогодні

  7. віз 17. щоденник

  8. розділові 18. держава

  9. загальний 19. державний

  10. випадок 20. письменник



  1. Робота з підручником. Виконати вправу 193.

  2. Скласти діалог, використовуючи запропоновані іменники.

Книжка, бібліотека, письменник, збірка, Дмитро Білоус, «Диво калинове», мова, надбання.

VІІІ. КОНТРОЛЬ І САМОПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ

Завдання: скласти кросворд або тест (чотири питання з чотирма варіантами відповідей) за всім матеріалом, який вивчався на уроці.

ІХ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. ОЦІНЮВАННЯ. РЕФЛЕКСІЯ

«Підіб’ємо підсумки». (Прийом усної рефлексії).

Учні промовляють за схемою:

На сьогоднішньому уроці я…

  • Поглибив…

  • Зрозумів…

  • Навчився…

  • Найбільший мій успіх – це …

  • Найбільші труднощі я відчув…

«Творча рефлексія»

Складання учнями синквейну до слова «іменник».

Вчитель: Ви добре попрацювали, впоралися із усіма завданнями. На уроці ви мислили, відтворювали теоретичний матеріал, активно працювали. Пропоную вам закрити очі, уявити себе у засніженому лісі. На ваш одяг легко опускаються різнокольорові сніжинки з великої білої хмарки. Оберіть одну із сніжинок (сніжинки лежать на партах учнів), прикріпіть їх на дошці.

Х. ІНФОРМАЦІЯ ПРО ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Прийом «Вибери завдання сам».

На дошці заздалегідь записані домашні завдання трьох рівнів, учні обирають собі комбінацію придатних для них варіантів за інтересом і силою.

ДОДАТОК 1.

ДОДАТОК 3.

ІМЕННИК ЯК САМОСТІЙНА ЧАСТИНА МОВИ

Іменник – це самостійна частина мови, що означає назву предмета і відповідає на питання хто? що? Іменники розрізняють за родами та змінюються за числами й відмінками в чоловічому, жіночому, середньому та спільному роді. Іменники, що не змінюються за відмінками, належать до незмінюваних іменників. Це слова іншомовного походження, абревіатури, жіночі прізвища на приголосний та –о. В українській мові розрізняють дві форми числа: однину і множину. Однина служить для позначення одного предмета, а також сукупності, збірності. Множина служить для позначення будь – якої кількості предметів (більше одного) та парності. Більшість іменників мають форми однини і множини. Це назви предметів, які можна полічити. Деякі іменники мають лише одну форму числа. Змінювані іменники мають чотири відміни. Іменники першої та другої відмін за характером закінчень поділяють на тверду, м’яку й мішану групи. Іменники ІІІ та ІV відмін на групи не поділяються. Іменникам властиві всі способи словотворення: префіксальний, суфіксальний, префіксально – суфіксальний, безафіксний, складання слів, основ, початкових букв, перехід слів з однієї частини мови в іншу.

ДОДАТОК 4.

СТРУКТУРНО – ПОНЯТІЙНА СХЕМА

________________________________

___________________________________

______________________________

______________________________

_________

ДОДАТОК 5.

ДЛЯ УЧНЯ

«ТАК – НІ»

Прізвище та ім’я учня _______________________ Дата ___________

Номер питання

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Позначки

«+», «-»





































ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ



ПРІЗВАЩА № ПИТАННЯ

УЧНІВ

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

1








































2








































3








































4








































5








































6








































7








































8








































9








































10








































ДОДАТОК 2

поділитися в соціальних мережах



Схожі:

Прислівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Розробки уроків української мови із застосуванням інноваційних технологій навчання

На уроках української мови
Янчук Л. О. Використання ігрових технологій на уроках української мови (на прикладі вивчення теми «Іменник як частина мови» у 6 класі)....

Урок мовленнєвого розвитку №1. Загальне уявлення про мовлення, види...
Значення мови в житті суспільства. Поняття державної мови Українська мова – державна мова України

Урок вивчення нового матеріалу
Мета: забезпечити усвідомлення учнями значення мови як основного засобу спілкування, формування думки й пізнання; усвідомлення значення...

Урок №6 Тема: Урочиста пісня України
України, дізнатися про особливості та характерні ознаки жанру «гімн», дати поняття про його літературну основу та існування нового...

Тематичне планування із
Світова література — духовна скарбниця людства. Роль книжки в сучас­ному житті. Фольклор, його характерні ознаки. Фольклорні жанри...

Вступ
Розділ Роль І значення рекламної діяльності в суспільстві та для субєкта господарювання 6

Тема: розвиток української літератури
Навчальна: дати загальне уявлення про модерністські тенденції в українській літературі наприкінці ХІХ — на початку ХХ ст., з’ясувати...

Грамотное и качественное выполнение всех видов научных работ
Суть, роль та значення інвестиційної діяльності в умовах переходу до ринкової економіки

Особливості перекладу реалій з англійської мови на українську на...
Розділ Віддзеркалення національно-культурної своєрідності та історичного минулого в лексиці Британської англійської мови (практична...



База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації




l.ocvita.com.ua
Головна сторінка