Пошук по сайту

Література  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Уроку матеріалознавства швейних виробів Дата: 18

Уроку матеріалознавства швейних виробів Дата: 18

ДПТНЗ «Славутський професійний ліцей»

План-конспект уроку матеріалознавства швейних виробів

Дата: 18.02 2015р.

Група: №33

Професія: «Кравець»

Кількість учнів: 14

Викладач: Солодунова Т.А.

Тема програми: Оздоблювальні матеріали

Тема уроку: Вишивка, як вид оздоблювального матеріалу. Вимоги до оздоблювальних матеріалів.

Мета: ознайомитись із оздоблювальними матеріалами, навчитись їх використовувати у повсякденному житті. Розвинути в учнів зорове сприйняття, чіткість, увагу, логічне мислення, спостережливість. Виховувати почуття патріотизму, любові до національних традицій.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Вид уроку: урок-презентація

Дидактичне забезпечення: роздатковий матеріал (буклет); відео ролик, презентація.

Матеріально-технічне забезпечення: ноутбук, проектор, мультимедійна дошка.

Міжпредметні зв’язки: технологія виготовлення одягу, народознавство, історія України

Методична мета уроку: ознайомити із можливостями використання інноваційних технологій на уроках професійно-теоретичної підготовки (інформаційно-комунікаційних, проектної, особистісно-орієнтованої).

Література: Н.П.Супрун., П,В. Орленко – Конструювання матеріалів для одягу, навч. посіб. – 2008 -246с.

К.Р. Лазур «Швейне матеріалознавство» : підручник. – Львів: Світ, 2003. – 240с.

План уроку:

 1. Перегляд дитячої презентації

 2. Роль вишивки в українському костюмі

 3. Сучасні дизайнери українського одягу

 4. Вимоги до оздоблювальних матеріалів

 5. Закріплення матеріалу


Хід уроку

І. Організаційна частина

1.Привітання

2. Перевірка наявності та готовності учнів до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

На попередньому уроці ми розпочали вивчати тему: «Оздоблювальні матеріали». Вашим домашнім завданням було вивчити конспект та зробити невелику доповідь у вигляді презентації про оздоблювальні матеріали а саме:

Стацюк Ілона розповість про (ґудзики);Усенко Ніна - про (гачки і петлі);Чапайло Аліна - (шнури);Бігун Юля росповість про (стрічки); Михасик Наташа - (тасьму) та Кондратюк Вероніка, про (мереживо).

Дитяча презентація

Дякую, бачу, що попередній матеріал ви засвоїли добре!

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Отже, сьогодні ми продовжимо роботу над темою: «Оздоблювальні матеріали» тому темою нашого уроку є: «Вишивка, як вид оздоблювального матеріалу. Вимоги до оздоблювальних матеріалів».

Мета: розглянути вишивку, як вид оздоблювального матеріалу, способи використання у народному українському одязі та сучасному житті; ознайомитись із вимогами до оздоблювальних матеріалів.

ІV. Мотивація навчальної діяльності

Роль вишивки в українському національному костюмі, надзвичайно значуща. Вишивка — це не тільки майстерне творіння золотих рук народних умільців, а й скарбниця вірувань, звичаїв, обрядів, духовних прагнень, інтелекту українського народу. Численні орнаментальні зображення тварин, птахів, рослин, дерев, квітів стверджують, що наші предки обожнювали їх, опоетизовували природу не лише у фольклорі і декоративному мистецтві, а й одязі.

Увага! Відео ролик №1 (хв 1.19 - 3)

V. Формування нових знань

Історія вишивки губиться у глибині тисячоліть. Вона використовувалась у багатьох культурах світу. Через нетривкість її матеріалів важко визначити, коли саме вона виникла і поширилася. Про давнє побутування вишиваних виробів на теренах України свідчать численні археологічні, історичні, літературні, фольклорні та речові пам’ятки. За цими пам’ятками дослідники реконструюють одяг давніх людей.

Елементи символіки української народної вишивки знаходимо в орнаментах, якими прикрашали посуд ще 5500 років до н. е. трипільці, що творили свою культуру на наших землях.

Наша земля приховує чимало таємниць минулого. Але із того, що вже знайдено, можна багато дізнатися. Так, за зображеннями одягу, щедро орнаментованого аплікацією, вишивальними швами, на давніх предметах можна реконструювати святковий одяг кімерійців (X—VІІ ст. до н.е.), скіфів (VII—III ст. до н.е.), сарматів (III ст. до н.е. — III ст. н.е.), які жили на наших землях.

http://subject.com.ua/textbook/work/6klas_3/6klas_3.files/image083.jpg

Рис. 1. Давній одяг: а — кімерійців; 6 — скіфів; в — сарматів

У похованнях перших століть нашої ери знайдено залишки вбрання, оздобленого вишивкою та аплікацією. Відшукана срібна фігурка людини (рис. 2) підтверджує, що вишиванки були поширені в VI ст. н. е.

http://subject.com.ua/textbook/work/6klas_3/6klas_3.files/image084.jpg

Рис. 2. З історії вишивки античної доби: а — срібна фігурка людини (VI ст. н.е.); б — реконструйований одяг

Вишивка була складовою художньої культури Київської Русі. В XI ст. сестра князя Володимира Мономаха — Анна — організувала в Андріївському монастирі першу вишивальну школу, де дівчата вчилися вишивати золотими і срібними нитками.

З літописних джерел відомо, що мистецтво вишивки на наших землях ніколи не переривалося. Іноземні мандрівники засвідчують, що XVI— XIX ст. — це доба розквіту українського гаптування. Для цього використовували найрізноманітніші коштовні тканини: парчу, шовк, оксамит, атлас тощо. У цей час гаптуванням оздоблювали предмети християнського культу, храмів, одяг священнослужителів, одяг козацької старшини. Унікальні зразки давніх вишивок збереглися до наших часів (рис. 3).

http://subject.com.ua/textbook/work/6klas_3/6klas_3.files/image085.jpg

Рис. 3. Фрагменти вишивок золотими, срібними, шовковими нитками

Український одяг – це справжній витвір мистецтва, де кожна деталь вишивалася не випадково, а відображала внутрішній світ людини. Наші пращури дуже шанобливо ставилися до всесвіту, вірили в силу і могутність природи, возвеличували та поклонялися небесним та земним символам. Ними вони позначали все довкола, аби оберегти від злої долі. Наприклад, рушники з вишитими зображеннями голубів, півнів, коней, хрестиків тощо були своєрідними оберегами, що захищали людину від злих сил. Таку символіку віруючі люди зображували на одязі, кожен елемент одягу був своєрідним оберегом і виконував захисну роль в оселі. Вишивка – це символ родинного благополуччя, затишку, охорона від нечистої сили. Кожна господиня свято вірила в силу візерунків, символів. Тому, у давні часи важливішими були магічні й обрядові функції вишивки. Вишивка споконвіку супроводжує людину протягом усього життя. Її використовують на хрестинах, під час народних свят, урочистих подій, на весіллях, під час проводжання людини у вічну путь.

http://subject.com.ua/textbook/work/6klas_3/6klas_3.files/image082.jpg

Рис. 4. Обрядові дійства в сюжетах картин

А зараз розглянемо буклет, який допоможе нам більше дізнатися про орнаменти української вишивки та їх значення.

Вишивка в Україні — це не лише улюблений і поширений вид рукоділля, а й світ краси і поетичних образів.

«Свята сорочка вишивана—

це оберіг і захист мій.

З любов’ю вишивала мама,

Як символ віри і надій».

Вона традиційно виконує певні функції: декоративні, обрядові, магічні. Нині основною серед них є декоративна функція — прикрашання одягу, побутових, обрядових, інтер’єрних виробів тощо. Вишивкою здавна щедро оздоблюють одяг: жіночі головні убори, жіночі, чоловічій дитячі сорочки, плахти, кожухи, безрукавки, керсетки, кептарі, свити та ін. (рис. 5).

http://subject.com.ua/textbook/work/6klas_3/6klas_3.files/image086.jpg

Рис. 5. Традиційний український одяг, оздоблений вишивкою

Упродовж багатьох віків у кожному регіоні України використовуються певні прийоми художнього оздоблення одягу, побутових, інтер’єрних і обрядових виробів. Тому за усталеною кольоровою гамою, технікою виконання, видом орнаменту, способом розташування орнаменту на виробах можна визначити місце виготовлення вишивки.

Відеоролик №2

З давніх-давен і до наших днів мистецтво вишивки постійно розвивається. Вічною є творчість народу, прагнення до найвищих вершин прекрасного.

Кожна дівчина мріє у своєму гардеробі мати вишуканий одяг, який не тільки відповідатиме сучасним модним тенденціям, а й буде оригінальним. Тому, вишивку активно використовують у сучасній моді. Українські дизайнери одягу стають відомими у світовому співтоваристві моди, що сприяє позитивному іміджу нашої країни. Такі дизайнери-модельєри вишитого одягу як: Роксолана Богуцька, Оксана Караванська, Ірина Каравай, Лілія Пустовіт, Олеся Теліженко, Галина Рожак та багато інших у своїй творчості поєднують сучасні тенденції моди й українські етнічні мотиви вишивок, аплікацій.

Відео ролик №3 (хв. 1,08 -3.40)

Моделі знаних дизайнерів мають безліч шанувальників, які цінують бездоганну якість, ідеальний крій та ексклюзивність.

 Користуються популярністю оздоблені вишивкою аксесуари — доповнення до одягу або до інших речей (рис. 6).

http://subject.com.ua/textbook/work/6klas_3/6klas_3.files/image092.jpg

Рис 6. Аксесуари
Повсякденне життя неабияк прикрашають естетичні й корисні дрібнички, декоративні й сувенірні вироби (рис . 7).

http://subject.com.ua/textbook/work/6klas_3/6klas_3.files/image093.jpg

Рис. 7. Сувенірні вироби, корисні речі

Вишиті вироби органічно входять у побут й інтер'єр сучасного житла. Нині широко використовують вишиту столову (серветки, доріжки, рушники, скатертини) і постільну білизну (простирадла, підковдри, наволочки) (рис. 8).

Панно, портрети, картини, ікони, абажури, декоративні подушки та інші вишиті вироби додають інтер'єру сучасного житла тепла й окраси. Особливо цінують інтер’єрні вироби, які вишиті власноруч або близькою людиною.

http://subject.com.ua/textbook/work/6klas_3/6klas_3.files/image094.jpg

Рис. 8. Столова і постільна білизна з вишивкою

  Майстерно дібрані вишиті вироби створюють затишну атмосферу, підкреслюють індивідуальність господаря. Основна вимога до вишивок для інтер’єру — гармонійне поєднання з іншими його елементами (рис. 9).

http://subject.com.ua/textbook/work/6klas_3/6klas_3.files/image095.jpg

Рис. 9. Вишивка в сучасній оселі

Чи знаєте ви, що історія європейської моди свідчить: Україна цікава світові своєю неповторною культурою, яка неодноразово надихала світових лідерів моди. Так, Джон Гальяно в деяких своїх колекціях використав українські національні мотиви, стилізовані вишивки, гуцульські помпони, дукачі. Критики назвали роботу дизайнера колекцією «заморожених українських наречених».

http://subject.com.ua/textbook/work/6klas_3/6klas_3.files/image096.jpg

Рис. 10. Модель Джона Гальяно
Враховуючи сучасні погляди на одяг, упорядкованість житла, вишитим творам надають нових форм, урізноманітнюють варіанти розташування композицій вишивок, використовують новітні матеріали тощо.

До вишивки, як і до будь-якого іншого оздоблювального матеріалу висуваються певні вимоги, розглянемо їх:

Вимоги до ниток

 • Міцність.

 • Рівномірна товщина та ступінь скручування.

 • Стійкість після фарбування, хімічна стійкість.

 • Пружність.

 • Відсутність дефектів.

До технологічних вимог слід віднести ті, що висуваються з позицій їх застосування при поєднанні деталей одягу. Вони визначаються, насамперед, структурними характеристиками швейних ниток: волокнистим складом самих ниток.

Ґудзики: повинні задовольняти наступним вимогам:

 • за формою і зовнішньому оформленню повинні відповідати затвердженого еталона;

 • не руйнуватися під час падіння я з висот 1,5 метрів і не змінювати своїх властивостей і зовнішнього вигляду під впливом води;

 • пластмасові ґудзики повинні витримувати певне навантаження

 • ґудзики нашиті на тканину піддаються кип’ятінню у два % мильно-содовому розчині протягом 20 хв, із наступним сушінням, цикл повторюють 10 раз;

 • ґудзики для верхнього одягу повинні бути стійкі до морозостійкості, та сонячних променів

 • ґудзики з металу чи з металевим покриттям піддаються термошоку: спочатку виріб з ґудзиками вміщують у воду за нормальної температури 70-75°С на 15 хв, та потім відразу ж у воду при 10-12°С. цикл повторюють — 4 рази.

Вимоги до стрічок:

 • Стійкість до прання

 • Мати не велику товщину

 • Практичність

 • Надійність

Вимоги до гачків і петель:

 • мають мати антикорозійне покриття

 • бути гладкими та рівними

 • мати правильну форму

 1. Закріплення нового матеріалу:

Побачимо, як ви засвоїли матеріал. Давайте розгадаємо ребуси.

Учні отримують картки із завданнями, на розгадування ребусів час 2 хв. По закінченні часу учні по-черзі, відповідно до мультимедійного супроводу дають відповіді.

5. Підведення підсумків уроку:

- аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку;

- повідомлення та обґрунтування оцінок;

- видача домашнього завдання: Опрацювати конспект та, використовуючи буклет, підібрати відповідність тканини та узору.

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Уроку Дата прове дення Тема уроку
Тема формування модерної української нації. Теорія та суспільні виклики першої половини ХІХ ст

Первинна медична допомога при припиненні вживання тютюнових виробів
Ліщишина О. М., директор Департаменту стандартизації медичних послуг дп «Державний експертний центр» моз україни, к м н, ст наук...

«толерантність як соціогуманітарна проблема сучасності». Дата проведення
Місце проведення : Україна, м. Житомир, вул. Велика Бердичівська, 40 Житомирський державний університет імені Івана Франка

Види поясних виробів. Художнє конструювання
Вона полягає в навчанні того, як учитися, як думати, у вивченні нових методів, які ви можете використати для розв'язання будь-якої...

План роботи районного методичного об’єднання вчителів української...
Місце проведення: Макарівський нвк «зош І-ІІІ ступенів – природничо-математичний ліцей»

Конспект уроку зі світової літератури 5 клас Тема уроку
Тема уроку: Брати Грімм «Пані Метелиця». Уславлення працьовитості й інших людських чеснот у казці

Урок № Дата Тема. Усний твір опис природи на основі особистих вражень у художньому стилі
...

Номер та дата Держреєстрації в Укрінтеі державний реєстраційний номер 0108U009898 Автор розробки
Завершені науково-дослідні та технічні розробки Університету «Україна» за 2009-2010 роки

Конспект уроку-роздуму з української літератури в 11 класі з використанням...
Тема уроку. О. П. Довженко. Кіноповість «Україна в огні» – твір про трагедію українського народу у Великій Вітчизняній війні

Уроку
Відомо, що в педагогічній методичній науці існують різні погляди на структуру уроку. Доктор педагогічних наук Мірошніченко Л. Ф....База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації
l.ocvita.com.ua
Головна сторінка